2012. április 16., hétfő

Koratavaszi összefoglaló

Sziasztok barátok,

Egy hónapja beköszöntött a tavasz eljött a tavaszi nap-éj egyenlőség ideje. Mivel jóval északabbra vagyunk Sukorónál (Budapestnél, de még Füzérnél is, Beremendről nem is beszélve) az éjjelek és nappalok változása jóval radikálisabb, mint Magyarországon. Április közepén este fél kilenckor még világos van - ez különösen az első évben okozott gondot a lányoknak, ilyenkor fekszenek, de nem tudtak elaludni...

Tavaszt egyéb változásokat is hoz. Az első tavaszias napon (nincs szerencsénk, egy-két nap volt jó idő a két és fél hetes tavaszi szünet alatt) elözönlötték a kerteket a hazai versenyzők. Ez azóta is tart, fittyet hányva az időjárásra, minden hétvégi napon legalább minden harmadik kertben kertésznek látszó humanoidok jelennek meg. Mivel a német fogyasztói társadalom egyik alapja az, hogy minden tevékenységhez külön formaruha dukál a család minimum minden nagykorú tagjának (de a gyerekeknek is van formaruha, kisebb szerszámok...), ezért nehéz megkülönböztetni a profi kertépítőt az otthoniaktól. Utánfutók az autók mögé kötve (bérled, de inkább van saját) és facsemeték, palánták, virágföld... Az OBI és az egyéb kertáruházak kaszálnak (értitek, ugye, kaszálnak), avagy kitört nekik a Karácsony - szóval nem lehet bejutni, az összes pénztár nyitva, 10-20 emberes sorok, egyes áruházak el is használnak az évi 5 vasárnapi nyitva tartási lehetőségükből egyet-egyet.


Ha tavasz akkor Húsvét. Itt - Edit nagy örömére, a lányok kisebb bánatára - a locsolkodás nem dívik... Viszont tojásfát állítanak, amit kicsit késve mi is megtettük. Sukorón mi nagy tojáskereséseket szerveztünk az egész iskolának (jó, az itt egy bő osztály lenne, 20-25 gyerek), így a megfelelő alapanyagokkal rendelkeztünk. Sára festett is, sőt el is rejtett tojásokat, így keresés is volt, meg is találtuk a nagyját. Tanulva mások hibáiból nem friss tojásokat használtunk, hanem kifújtakat és műanyagokat.


A Facebookon beharangoztam már a tavaszi tűzgyújtást. A húsvét pogány gyökereit nagyszerűen összeköti a praktikummal és a közösségformálással: a tavaszi gallyazás (vagy metszés, vagy mi...) melléktermékeit legálisan égetheted a falu máglyáján, ami mellett persze sör és kolbász kapható. Aki átélt már falunapot, az kb. el tudja képzelni. (Mondjuk, ahogy boltokban sincs biztonsági őr, úgy itt is csak egy úr vigyázta a tüzet, (és amikor kipattant a szikra, volt két önkéntes is - Sukorón ilyenkor felvonul a komplett polgárőrség forgalmat-irányítani). A németekre egyébként is jellemző a Fest, hát az égetési napot sem úgy tartják, hogy mindenki otthon, hanem összegyűlnek - ez az Osterfeuer:



A képek jobban beszélnek mint a szavak :) így nézzétek meg a Facebook albumokat is. A második albumban az Ostefeuer-ről találhattok egy tucat képet,  rövid leírásokkal.


Folyt.köv.