Sziasztok,
Jó hírek, és kevésbé jók. Ez kicsit hosszabb bejegyzés lesz (lehet fikázni, túlírt), de vannak barátaink, akik a leltárszerű felsorolást kedvelik, hát íme:
Elkészült Edit leckekönyvének fordítása (több mint 300Eur, brrr....) - ezt bevittük a Kamarába, így már hivatalosan is tudják, tanult élelmiszer higiéniát Edit, ha már okleveles mérnök (MSc). Ki is jött a papír, ha befizetjük a kamarai illetéket (még 300Eur), akkor meg lesz az országos engedélye Editnek. El is mentünk frissiben vállalkozás-alapítási tanácsadásra (ingyenes). Vittünk úgy 30 kérdést, kb. a felével adótanácsadóhoz (aki itt a könyvelést is viszi) küldött a kamara. A hölgy kicsit késett, viszont annyit beszélt, hogy 1: én már a felénél feladtam annak reményét is, hogy akármit felfogjak belőle, pedig érteni nagyon sok mindent értek németül, 2: a másfél órás Terminhez képest több mint két órát voltunk nála, a végén már hangosan korgott a hasa :)
Elmentünk adótanácsadóhoz (aki ugye könyvel, valamint a mienk még könyvvizsgál is). Ott szinte minden a vártak szerint alakult (különböző adók, hatóságok... - könnyebb, logikusabb mint Magyarországon, kicsit kisebb adókkal) - egy dolognak kell még utánamennünk, az önfoglalkoztatók egyes állami egészségbiztosítóknál fizetendő minimális járulékalapja - németül esély van arra, hogy ezt a kifejezés csak két összetett szóból áll csak :) Az adótanácsadó is megismételte, amit a kamarában már mondtak: KFT tagoknak nem kell állami nyugdíjjárulékot fizetniük. Természetesen nagyon ajánlott (majd 1 év múlva, ha már megy az üzlet) valamilyen nyugdíjról gondoskodni, de - ahogy ez számunkra is kitalálható volt - nekem semmiképpen sem éri meg a német állami nyugdíjrendszer, Editnek esetleg azért, mert az állami rendszer elismeri a gyerekeket is (talán 3 év/gyerek). Az adótanácsadó, illetve az irodája is úgy néz ki, mint egy nagyon jól szituált magyar könyvelő(iroda), de nem a méregdrága bútoros fajtából. Bérszámfejtést 10Eur/hó/fő-ért vállal (ezt nem tartom soknak), a könyvelésre mondott havi 150-250Eur díja már kicsit sokallom. Egyébként közös nyelvet beszéltünk, pl. azon borzongtunk, hogy ha valaki elvitelre kér ételt (7% ÁFA), de még is megeszi helyben (19%), akkor módosítanunk kell-e a nyugtát? (Igen, mint Magyarországon a cukrászdákban).
Adótanácsadó után rögtön vizsgáztatni vittük mobil házunkat: lassan német rendszáma lesz az utánfutónak :) Apróságokat kellett megcsináltatni: ködlámpa (itt kötelező), valamint az összes külső élét be kellett burkolni egy lekerekített idommal. Ennek okát még a szerelő sem értette nagyon (kb. azt mondta, szabály az szabály)... Három dolog érintett rosszul a szerelőnél: az előzetes ár 1,5x-ét kérte (és nem szólt közben), majd közölte, hogy ha számlát kérünk, +ÁFA (basszus, ez elől menekülök), és kicserélte - megint csak külön értesítés nélkül - a 7 pólusú utánfutó csatlakozót 13 pólusúra. Nem mondta, hogy ez kötelező lenne, sőt - miután kicsit balhéztunk, pl. elmondtuk, akkor ki sem tudjuk vinni az udvaráról a kocsit - adott egy konvertert (tehát semmilyen + infó nem jön ki a 13 póluson a 7-hez képest) - csak neki egyszerűbb volt így szerelni. A végén Editék (én már a TÜV-ben voltam) alkudtak kicsit a szerelőnél. A vizsgáztatás (TÜV) viszont 10 perc sem volt, mivel hibajavítással mentünk vissza, rá sem kellett állni a sorra, csak kijött a vizsgáztató és leokézta. Boldogan fizettünk a megismételt vizsgáért (az eredeti vizsgadíjon felül annak még kb. 40%-át). Pénteken a bankunkban kötünk kötelezőt, majd önkormányzat, és csináltatunk rendszámot. A rendszámot több helyen lehet csináltatni, pár Euro, és persze mind egyedi, amit kérsz (OL - a város + 1 betű (nekünk, akik jogilag vidékiek, 300m-rel arrébb, a nagyváros lakói két betűt kapnak) + 2, 3 vagy 4 szám, attól függ, az adott betűből mennyi van.). Ezt követően haza kell juttatnunk a magyar rendszámot és papírokat, és barátaink segítségével átmeneti kivonást intézni.
Folyt.köv. de most hamar, már péntek este:
az ingatlanos résszel, valamint a kivándorlási frusztrációkkal.